Uzależnienie od telewizji

Młodzież często szuka zajęć, które byłyby bardziej interesujące od odrabiania lekcji. Jednym z obiektów, często odciągających ją od obowiązków, jest telewizor.

Nic dziwnego – w końcu towarzyszy dzieciom właściwie od najmłodszych lat, a jego siła przyciągania z każdym kolejnym rokiem wzrasta. Młodzi ludzie szybko odnajdują w telewizji ulubione programy, które postanawiają z zaangażowaniem śledzić, inne czynności podświadomie spychając na dalszy plan.

Przyczyną uzależnienia od telewizji często jest brak zainteresowania ze strony rodziców. Jeśli mama lub tata włączają dziecku ulubioną bajkę w momencie, gdy nie mają czasu się nim zająć, a w późniejszych latach pozwalają mu uczyć się przed ekranem telewizora, nałóg jest rzeczą nieuniknioną.

Młody człowiek utrwala sobie pewne zachowania i nie może normalnie funkcjonować, gdy o określonej porze nie włączy ulubionego serialu czy programu rozrywkowego. Uzależnienie od telewizji, wbrew pozorom, może się okazać naprawdę groźne w skutkach.

Osoba chora często nie potrafi rozróżnić fikcji od rzeczywistości. Branie wielu wydarzeń, przedstawianych na ekranie, za bezwzględną prawdę, prowadzi nawet do poważnych nieszczęść, gdy młodzi ludzie próbują chociażby naśladować serialowych bohaterów.

dobry psycholog zielona góra leczenie zakupoholizmu