Prawo jazdy – droga inwestycja?

Nabywanie umiejętności jazdy samochodem wiąże się także z nie lada kosztami. O czym należy pamiętać, decydując się na zrobienie prawa jazdy i planując domowy budżet? Największą kwotą, jaką przyjdzie nam zapłacić, to opłata w szkole nauki jazdy za kurs. Ceny, w zależności od miasta i renomy szkoły wahają się od 1 tysiąca do nawet 2 tysięcy złotych.

Wiele ośrodków szkoleniowych dopuszcza możliwość rozbicia opłaty na dogodne raty, więc warto się zorientować, czy szkoła którą wybraliśmy oferuje takie rozwiązanie. W przypadku, jeśli chciałbyś dokupić dodatkowe godziny jazdy, jest to koszt od 40 do 70 złotych. Obligatoryjnie trzeba także wykonać badania lekarskie, za które opłata może wynieść nawet 200 złotych.

Państwowy egzamin kosztuje 170 złotych – 30 złotych należy zapłacić za egzamin teoretyczny i 140 złotych za egzamin praktyczny. Jeśli zdamy za pierwszym razem, interesuje nas już tylko opłata za wydanie prawa jazdy – 100 zł. W przeciwnym razie, dochodzą koszty egzaminów powtórnych (takie same, jak w przypadku pierwszego egzaminu) oraz ewentualnych kursów doszkalających, jeśli trzykrotnie nie zdamy.

Ich cena wynosi około 400 zł. Zliczając te wszystkie kwoty, uzyskujemy sporą sumę. Jednak należy pamiętać o tym, że nabycie umiejętności jazdy samochodem to nie tylko droga inwestycja, ale niezwykle cenna.