Przyczyny pękającej posadzki

Pękanie posadki, to obok rys i pęknięć na ścianach, kolejna wada budowlana, z którą zmaga się wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Jest to przede wszystkim problem estetyczny, ponieważ pękająca betonowa wylewka może powodować pękanie, np. kafli podłogowych.

Jakie mogą być przyczyny pękające posadzki? Zwykle pękanie podłogi nie jest spowodowane jednym czynnikiem, ale kombinacją kilku powodów. Pierwszym z nich – tak samo jak w przypadku ścian – jest zbyt duża dylatacja przeciwskurczowa, a dokładniej jej rozstaw, który może wynosić maksymalnie 6 metrów. Przyczyną pękającej posadzki jest także silne usztywnienie płyty podłogowej, wynikające z jej powiązania z fundamentami i ścianami.

Często też powód tego typu wady budowlanej to zbyt niska jakoś użytego betonu, co pociąga za sobą jego niezbyt wysoką wytrzymałość. Bywa też, że pękanie posadzki powoduje niewystarczająca pielęgnacja lub też jej zupełny brak. Należy także pamiętać, że polskie normy dopuszczają powstanie mikrorys w posadzce warstwa utwardzona przylega do betonowego podkładu.