Dlaczego przepisy są niezbędne?

www.wirusy.org.pl

Można zadawać sobie pytanie, po co w ogóle obowiązują tak szczegółowe regulacje, skoro wystarczyłoby, aby ludzie byli ostrożni i szanowali wzajemnie swoje potrzeby na drodze? Gdzieniegdzie pojawiają się takie głosy, ale ciężko nie uznać ich za naiwne i niedojrzałe. Otóż ludzie w większości nie mają złych intencji wobec reszty społeczeństwa i chcą zachowywać się przyzwoicie.

Nigdy jednak nie wiadomo, czy obok nas nie znajduje się ktoś o zupełnie innym podejściu. Pokładanie całej wiary w to, że ludzie będą rozsądni i porządni to błąd.

Konieczne są przepisy, które będą pewne obszary naszego działania moderować i ustawiać pod właściwym kątem. Na drodze czai się tyle potencjalnych zagrożeń, iż wprowadzenie tam elementu anarchii miałoby tragiczne konsekwencje.

Stąd mamy przepisy ruchu drogowego, ale mamy także instytucje powołane do tego, aby owe przepisy egzekwować. Chodzi głównie o policję, lecz także o inspektorat transportu drogowego, który również dysponuje dość szerokimi uprawnieniami wobec kierujących.