Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać?

Zdawanie na prawo jazdy nie jest łatwe, a wielu kojarzy się z bardzo stresującymi chwilami. Jeśli jednak jesteśmy odpowiednio przygotowani to nie powinniśmy się niczego obawiać. Wiele zależy od tego, jakiego mieliśmy instruktora – jeśli był dobry to zapewne dobrze sobie poradzimy. Sęk w tym, że nie zawsze uda się trafić na osobę, która potrafi przekazać wiedzę we właściwy sposób. Kto może zostać instruktorem nauki jazdy? Odpowiedź jest bardzo prosta: każdy, kto czuje, że będzie w stanie pomóc drugiej osobie nauczyć się jeździć. Potrzebny do tego będzie nie tylko pewien zestaw pożądanych umiejętności, ale również odpowiednie cechy osobowości oraz spełnienie różnego rodzaju warunków. Przede wszystkim, instruktorem prawa jazdy może zostać osoba, która:

  • ma wykształcenie podstawowe,
  • od co najmniej trzech lat posiada prawo jazdy,
  • nie jest karana m.

    in. za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Do tego, każdy kto jest zainteresowany zdobyciem uprawnień, musi odbyć odpowiednie szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców do tego przygotowanym. Taki kurs jest wymogiem, gdyż w przeciwnym razie możemy służyć jedynie swoją radą, natomiast nie możemy nazywać się instruktorem nauki jazdy. Sam kurs składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Warto w tym miejscu dodać, że w ramach kursu kandydaci na instruktora uczą się na różnego rodzaju tematy i z zakresu takich dziedzin jak psychologia czy metodyka nauczenia. Wymagana jest też oczywiście odpowiednia wiedza na temat ruchu drogowego, techniki kierowania czy obsługi pojazdu.

Jakie cechy posiada dobry instruktor nauki jazdy?

Prócz samej wiedzy teoretycznej czy też bardzo ważnej umiejętności jazdy, instruktor nauki jazdy powinien posiadać także szereg cech, które pomogą mu odpowiednio przygotować przyszłych kierowców. Trzeba zdać sobie przy tym sprawę, że zadanie instruktora wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. W związku z tym, dobry instruktor nauki jazdy to ktoś, kto potrafi rzeczowo odpowiadać na pytania kursantów, ale też umiejętnie przekazywać różnego rodzaju informacje związane z przepisami ruchu drogowego. Prócz tego, dobry instruktor to także osoba cierpliwa, opanowana i spokojna. Bardzo istotne jest na przykład to, aby nie podnosić głosu i nie denerwować się na kursantów, którzy czegoś nie potrafią lub nie rozumieją – w ten sposób można tylko i wyłącznie zniechęcić ich do kontynuowania kursu. Z drugiej strony, instruktor musi także wskazywać błędy i jednocześnie wyjaśniać oraz tłumaczyć, jak powinien zachować się kursant. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że kurs został przeprowadzony w odpowiedni sposób, a przyszły kierowca rzeczywiście zdobył umiejętności, które pozwolą mu uzyskać prawo jazdy.