Czy można normalnie żyć ze schizofrenią?

Schizofrenia jest jedną z najbardziej charakterystycznych chorób psychicznych. Prawdopodobnie jest też jednym z najbardziej znanych schorzeń tego typu – często używamy jej nazwy w sposób kolokwialny, by opisać zachowanie kogoś, kto według nas ma „kuku na muniu”.

Tymczasem nie jest to wcale choroba tak niespotykana, jak mogłoby się wydawać. W samej Polsce na schizofrenię choruje około czterystu tysięcy osób.

Warto jednak pamiętać, że te statystyki dotyczą wyłącznie osób zdiagnozowanych. Oznacza to, że w rzeczywistości może być ich znacznie więcej.

Nie powinniśmy jednak zapominać, że wbrew pozorom schizofrenia to nie wyrok na całe życie. Choć jest to schorzenie bardzo uciążliwe, postępy w obecnej nauce pozwalają w dużej części przypadków na jego leczenie.

Ta ciężka choroba psychiczna w znacznym stopniu zaburza kontakt chorego z rzeczywistością. Istnieją jednak metody, które systematycznie wykorzystywane pozwalają szerokiemu gronu chorych prowadzić normalne życie.

W tym przypadku jednak bardzo ważne jest podejmowanie ciągłego, profesjonalnego leczenia. Nie istnieją sposoby, by poradzić sobie ze schizofrenią we własnym zakresie.

psycholog dziecięcy zielona góra uzależnienie od tik toka