Rowerowe kontrowersje

www.trojfazowy.pl

Kolejni uczestnicy ruchu, których oczywiście obejmują wszelkie przepisy, to rowerzyści. I to właśnie oni są nierzadko przyczyną poważnych sporów do jakich dochodzi w szczególności w dużych miastach.

To polski problem wynikający z tego, że nie mamy w kraju tradycji poruszania się rowerem po przestrzeni miejskiej. Brakuje także oddolnie wytworzonych społecznych norm w zakresie koegzystencji osób jeżdżących na dwóch i czterech kółkach.

W wielu zachodnich krajach, chociażby w Holandii czy w Danii, jazda rowerem po mieście to rzecz normalna. Korzystają z nich wszyscy i bardzo sobie cenią to rozwiązanie – jako zdrowe, ekologiczne i praktyczne. Możemy o tym poczytać, pomoże nam w tym internet w mieście Wodzisław Śląski.

U nas wiele osób chce funkcjonować podobnie, jednakże napotykają na przeszkody. Brak dostatecznej ilości ścieżek rowerowych to jedno.

Drugie to kierowcy. Nie przepadają oni za użytkownikami rowerów i nie zawsze respektują ich prawo do poruszania się po jezdni.

Choć przepisy ruchu drogowego precyzyjnie określają status rowerzystów, to liczba wypadków z ich udziałem wciąż należy do największych w Europie. Do prawa obrony w przypadku sporów ma każdy, reprezentowaniem zaś może zająć się kancelaria prawna w mieście Olecko.