Kurs na prawo jazdy – jak wygląda nauka jazdy?

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wiąże się z tym oczywiście odbycie kursu, a następnie pozytywne zdanie egzaminów (teoretycznego oraz praktycznego), natomiast rokrocznie tysiące osób uzyskują prawo jazdy i cieszą się z możliwości samodzielnego kierowania samochodu lub innego pojazdu. Wiele osób wciąż nie jest jednak zdecydowanych i zastanawia się, jak wygląda kurs na prawo jazdy. Ile godzin spędza się w samochodzie, jakie czynności się wykonuje i w jaki sposób kurs ten przygotowuje tak w zasadzie przyszłych kierowców do jazdy – te pytania pojawiają się najczęściej, dlatego warto na nie odpowiedzieć. Pierwszym krokiem jest wybór szkoły jazdy oraz instruktora, który będzie nam przekazywał cenne wskazówki odnośnie jazdy, ale nie tylko. Potem możemy już zapisać się na kurs, do czego posłuży nam Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), bez którego szkolenie nie może się rozpocząć. Do założenia takiego profilu konieczne są odpowiednie dokumenty, w tym m.in. badania lekarskie oraz odpowiednie zdjęcie.

Sam kurs może natomiast odbyć się w dwóch wersjach: klasycznej oraz skróconej. W tej pierwszej opcji kurs rozpoczyna się od zagadnień teoretycznych, natomiast potem realizowana jest część praktyczna. W tej drugiej opcji samodzielnie przygotowujemy się na egzamin teoretyczny i dopiero po jego zaliczeniu możliwe jest odbycie zajęć praktycznych.

Ile godzin trwa kurs nauki jazdy?

Po odbyciu zajęć teoretycznych mamy więc możliwość odbywania zajęć praktycznych. W zakresie prawa jazdy kategorii B – najpopularniejszej dziś kategorii – zajęcia praktyczne mogą odbywać się maksymalnie przez dwie godziny dziennie w pierwszej fazie szkolenia (trwa on do ośmiu godzin). W kolejnych etapach możliwe są trzy godzinny jazdy dziennie, choć dla wielu osób to i tak jest za długi czas, przede wszystkim ze względu na zmęczenie, przez które znacznie trudniej jest kursantom przyswajać pewne rzeczy. Głównie dlatego rozsądnie jest rozbić cały kurs na mniejsze jednostki, szczególnie jeśli na zajęcia praktyczne mamy czas tylko po szkole czy pracy, kiedy to zmęczenie jest jeszcze większe. Ogółem, kursant otrzymuje 30 godzin zajęć praktycznych (chodzi o godziny zegarowe, czyli po 60 minut), w trakcie których trenuje jazdę. Warto przy tym pamiętać, że co najmniej cztery godziny jazdy powinny odbyć się poza obszarem zabudowanym, aby kursant mógł rozwinąć nieco wyższą prędkość (powyżej 70 km/h), a co najmniej dwie godziny jazdy powinny odbyć się po zmierzchu.

W ten sposób przyszły kierowca będzie miał okazję potrenować jazdę w różnych warunkach, dzięki czemu będzie znacznie lepiej przygotowany do tego, co czeka go w przyszłości.