Szkoła jazdy – czym się kierować przy wyborze?

W dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy nie jest rzeczą nadzwyczajną. Praktycznie większość osób jest szczęśliwymi posiadaczami dokumentu, który uprawnia do prowadzenia auta. Jednak żeby zdobyć odpowiednie uprawnienia, należy rozejrzeć się za szkołą, która prowadzi naukę jazdy. Tu wybór jest ogromny, albowiem nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach działa czasami kilka placówek, jakie prowadzą zajęcia dla przyszłych kierowców. Możliwości w tym zakresie są więc spore i tak naprawdę każdy ma szansę wybrać dla siebie odpowiednią szkołę. Tu pojawia się pytanie – jak ją znaleźć? Sprawa nie jest łatwa, albowiem szkół nauki jazdy jest wiele i stoją one na bardzo odmiennym poziomie pod względem jakości nauczania. W błędzie są ci, którzy uważają, że każda z nich przygotuje do egzaminu państwowego w jednakowym stopniu. Pewną wskazówką dla potencjalnych kursantów mogą być rankingi.

Są one dość wymierne, ponieważ zwykle brane są w nich pod uwagę statystyki zdawalności. Można na ich bazie wyciągać wnioski odnośnie tego, jaki OSK radzi sobie najlepiej z przekazywaniem wiedzy oraz czy nie zostął nadany zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo to nie zawsze takie zestawienia są w pełni rzetelne. Wiele szkół ma bowiem niewielu chętnych i jeśli z tego małego grona wszystkim lub większości uda się zdać, niekoniecznie musi mieć to potwierdzenie w ogólnej jakości prowadzonych zajęć. Warto brać pod uwagę opinie publikowane w sieci, których jest przecież bardzo wiele. Naturalnie oceny na forach czy w mediach społecznościowych niekoniecznie muszą odpowiadać rzeczywistości. Ich autorami może być zazdrosna konkurencja, jak również. pracownicy danej szkoły oraz ich znajomi.

To dość prymitywny, ale nadal stosowany sposób na poprawę wizerunku oraz statystyk. Często takie działania są jednak na tyle nieudolne, że łatwo można się zorientować, iż mamy do czynienia z próbą zafałszowania rzeczywistości. Bardziej wiarygodne mogą być opinie realnych ludzi, których znamy. Popytajmy wśród rodziny i znajomych. Takie rekomendacje mogą okazać się znacznie wiarygodniejsze. Rozsądek przy wyborze Sporo na temat OSK mówią również warunki, jakie oferuje. Pierwsze wrażenia związane z wyglądem pomieszczeń, biura czy sal kursowych są naprawdę istotne. Potem trzeba jeszcze rzucić okiem na plac manewrowy.

Gdy wygląda niezbyt zachęcająco, to także może być dla nas swoisty sygnał ostrzegawczy. Część szkół kusi również uczestników zajęć rozmaitymi „atrakcjami” – na przykład jazdami sportowym kabrioletem. Jeśli ośrodek ucieka się do takich metod przyciągania klientów, to zazwyczaj może się za tym kryć słabe przygotowanie instruktorów. A w takim przypadku położenie kursanta jest kiepskie. Chyba najbardziej rozsądne będzie kierowanie się zasadą zaufanych opinii. Rady osób, które znamy wydają się najbardziej wiarygodne. Informacje znajdywane w sieci też bywają przydatne, jednakże z uwagi na specyfikę internetu lepiej traktować je z pewną dozą dystansu. Poza tym warto pamiętać, że o końcowym sukcesie w postaci zdanego egzaminu teoretycznego i praktycznego decyduje przede wszystkim zaangażowanie i pracowitość nas samych – kursantów.

Bez tego trudno będzie mówić o powodzeniu całego przedsięwzięcia, jakie zresztą nie zalicza się do najtańszych.

www.upksbula.pl