Prawo jazdy kategorii B a kierowanie motocyklem.

Prawo jazdy wśród dokumentów to dziś dla wielu rzecz tak sam naturalna jak posiadanie dowodu tożsamości. Większość osób decyduje się ukończyć kurs nauki jazdy i uzyskać prawo jazdy. Dzięki temu mają możliwość poruszania się różnego rodzaju pojazdami – czy to samochodem osobowym, czy na przykład motocyklem. Sęk w tym, że istnieją różnego rodzaju kategorie praw jazdy, które dają nam różne uprawnienia.

Zdaje się, że najbardziej popularną kategorią jest kategoria B, która kojarzy się przede wszystkim z uprawnieniem do prowadzenia samochodu osobowego. Ale jak się okazuje, posiadając tę kategorią mamy też uprawnienia do kierowania innymi pojazdami. Wśród nich jest między innymi ciągnik rolniczy czy pojazd wolnobieżny, jak również pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM (motorower czy czterokołowiec lekki). Prócz tego, dochodzi jeszcze możliwość kierowania motocyklem.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a tymczasem coraz więcej osób zaczyna doceniać ten właśnie środek pojazdu – motocykle są szczególnie lubiane w miastach, gdzie możemy bez większych problemów zmieścić się w wąskich uliczkach czy też pomiędzy samochodami stojącymi w korku. Czy to wszystko oznacza, że posiadając prawo jazdy kategorii B możemy jeździć każdym motocyklem? Okazuje się, że nie, gdyż są pewne ograniczenia. 

Kto może kierować motocyklem?

Kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii B może poruszać się także motocyklem, ale musi przy tym spełnić kilka ważnych warunków. Najważniejszy jest taki, że prawo jazdy musi posiadać od minimum trzech lat, dlatego też jeśli chcemy zrobić prawo jazdy, by poruszać się motocyklem od zaraz to powinniśmy zrobić prawo jazdy kategorii A, A1 lub A2, w zależności od tego, jakim motocyklem dysponujemy.

Należy przy tym pamiętać, że do rozpoczęcia kursów na konkretne kategorie wymagany jest odpowiedni wiek. Pozostałe warunki dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B to:

  • moc motocykla nie może przekraczać 11 kW,
  • pojemność skokowa motocykla nie może przekraczać 125 cm3,
  • stosunek mocy motocykla do masy własnej powinien mieścić się w granicach 0,1 kW/kg.

Spełniając wszystkie warunki możemy bez problemu wsiadać na motocykl z prawem jazdy kategorii B. Przy tym wszystkim nie należy zapominać o tym, że jest to zupełnie inny rodzaj przejażdżki niż jazda samochodem, w związku z czym konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Warto też zadbać o oględziny motocykla poznań to miasto, w którym można dokonać takiej usługi.

Chodzi tutaj przede wszystkim o takie elementy jak kask czy rękawice oraz pełne buty, ale też ogólnie o sam strój – jeżeli nie posiadamy kombinezonu motocyklowego to wskazane są długie spodnie oraz bluza z długim rękawem. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani na szybką jazdę, choć oczywiście jazda po mieście nie zawsze pozwoli nam rozwinąć duże prędkości.

epodpis służący do podpisywania dokumentów elektronicznie