Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Status dokumentu.

Zdać egzamin na prawo jazdy nie jest łatwo. Wszak chodzi tutaj nie tylko o część teoretyczną, ale również o praktykę. Do teorii możemy się bardzo dobrze przygotować, natomiast egzamin praktyczny niesie za sobą wiele innych, często nieprzewidzianych wyzwań. To dlatego tak ważne jest, aby opanować stres i przystąpić do egzaminu z odpowiednio wysokimi umiejętnościami, które podniesiemy chociażby w ramach kursów czy jazd doszkalających. Ale co w sytuacji, kiedy uda nam się zdać? Ile musimy czekać na odbiór prawa jazdy? I w jaki sposób możemy dowiedzieć się, że prawo jazdy jest już do odbioru? Jest na to kilka metod, o których powinien wiedzieć każdy przyszły kierowca.

Trzeba przy tym wszystkim zdać sobie sprawę, że nie ma jednej reguły i jednego ściśle określonego terminu, po którym dokument będzie gotowy do odbioru. W niektórych przypadkach prawo jazdy możemy odebrać już po tygodniu od egzaminu, podczas gdy w innych trzeba czekać nawet trzy tygodnie. Te różnice powstają także pomiędzy urzędami, gdyż w niektórych miastach ten czas oczekiwania jest po prostu znacząco wydłużony. Tak czy siak, możemy w łatwy sposób sprawdzić, kiedy dokument będzie rzeczywiście gotowy do odebrania – zrobimy to za pomocą internetu i specjalnych stron internetowych. Wpisując tam nasze dane szybko i bez wychodzenia z domu dowiemy się, czy możemy już szykować się do odbioru prawa jazdy.

Odbiór prawa jazdy – o czym pamiętać?

W zależności od tego, jaki jest status naszego wniosku o wydanie prawa jazdy, otrzymamy konkretny komunikat. I tak, możemy dowiedzieć się, że nasz wniosek został przyjęty, ale cały czas trwa postępowanie administracyjne. Na ekranie może również pojawić się komunikat o niepoprawnych danych lub o braku spraw w toku, co może oznaczać, że albo wpisaliśmy złe dane, albo że wniosek nie został jeszcze wprowadzony do odpowiedniego systemu. Jest jeszcze trzecia, najbardziej pożądana opcja, czyli informacja o tym, że dokument jest gotowy do odbioru. Wtedy możemy udać się do urzędu i cieszyć się prawem jazdy.

  • W razie wątpliwości warto skontaktować się z danym urzędem, który odpowie na wszystkie nasze pytania. Kontakt telefoniczny z urzędem odpowiedzialnym za wydanie dokumentu to zresztą również dobry sposób na to, aby sprawdzić status naszego wniosku. Z drugiej strony, w wielu przypadkach czas oczekiwania na połączenie może wynosić nawet kilkanaście minut, dlatego też potrzebna będzie przede wszystkim duża doza cierpliwości. W ostateczności pozostaje nam odwiedzenie urzędu, choć warto przy tym pamiętać, że jest to opcja najbardziej czasochłonna, przede wszystkim ze względu na ciągłe kolejki w urzędach, które powodują, że spędzamy tam bardzo dużo czasu.

.