Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Status dokumentu.

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Status dokumentu.

11 stycznia 2019 Wyłącz przez Hania

Zdać egzamin na prawo jazdy nie jest łatwo. Wszak chodzi tutaj nie tylko o część teoretyczną, ale również o praktykę. Do teorii możemy się bardzo dobrze przygotować, natomiast egzamin praktyczny niesie za sobą wiele innych, często nieprzewidzianych wyzwań. To dlatego tak ważne jest, aby opanować stres i przystąpić do egzaminu z odpowiednio wysokimi umiejętnościami, które podniesiemy chociażby w ramach kursów czy jazd doszkalających. Ale co w sytuacji, kiedy uda nam się zdać? Ile musimy czekać na odbiór prawa jazdy? I w jaki sposób możemy dowiedzieć się, że prawo jazdy jest już do odbioru? Jest na to kilka metod, o których powinien wiedzieć każdy przyszły kierowca.

Trzeba przy tym wszystkim zdać sobie sprawę, że nie ma jednej reguły i jednego ściśle określonego terminu, po którym dokument będzie gotowy do odbioru. W niektórych przypadkach prawo jazdy możemy odebrać już po tygodniu od egzaminu, podczas gdy w innych trzeba czekać nawet trzy tygodnie. Te różnice powstają także pomiędzy urzędami, gdyż w niektórych miastach ten czas oczekiwania jest po prostu znacząco wydłużony. Tak czy siak, możemy w łatwy sposób sprawdzić, kiedy dokument będzie rzeczywiście gotowy do odebrania – zrobimy to za pomocą internetu i specjalnych stron internetowych. Wpisując tam nasze dane szybko i bez wychodzenia z domu dowiemy się, czy możemy już szykować się do odbioru prawa jazdy.

Odbiór prawa jazdy – o czym pamiętać?

W zależności od tego, jaki jest status naszego wniosku o wydanie prawa jazdy, otrzymamy konkretny komunikat. I tak, możemy dowiedzieć się, że nasz wniosek został przyjęty, ale cały czas trwa postępowanie administracyjne. Na ekranie może również pojawić się komunikat o niepoprawnych danych lub o braku spraw w toku, co może oznaczać, że albo wpisaliśmy złe dane, albo że wniosek nie został jeszcze wprowadzony do odpowiedniego systemu. Jest jeszcze trzecia, najbardziej pożądana opcja, czyli informacja o tym, że dokument jest gotowy do odbioru. Wtedy możemy udać się do urzędu i cieszyć się prawem jazdy.

  • W razie wątpliwości warto skontaktować się z danym urzędem, który odpowie na wszystkie nasze pytania. Kontakt telefoniczny z urzędem odpowiedzialnym za wydanie dokumentu to zresztą również dobry sposób na to, aby sprawdzić status naszego wniosku. Z drugiej strony, w wielu przypadkach czas oczekiwania na połączenie może wynosić nawet kilkanaście minut, dlatego też potrzebna będzie przede wszystkim duża doza cierpliwości. W ostateczności pozostaje nam odwiedzenie urzędu, choć warto przy tym pamiętać, że jest to opcja najbardziej czasochłonna, przede wszystkim ze względu na ciągłe kolejki w urzędach, które powodują, że spędzamy tam bardzo dużo czasu.

.