Uzyskanie prawo jazdy na motocykl

Uzyskanie prawo jazdy na motocykl w przeciągu kilku ostatnich lat budziło sporo kontrowersji. W 2013 roku wprowadzono istotne zmiany. Należy wiedzieć, że osoby, które ukończyły 16 lat i mają zgodę rodziców, mogą ubiegać się o prawo jazdy na motocykl kategorii A1 o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW.

Kategoria A2 pozwala kierować motocyklem o mocy do 35 kW, lecz trzeba mieć skończone 18 lat. Osoby, które mają minimum 24 lub 20 lat, ale tylko pod warunkiem, że posiadają minimum 2 lata prawo jazdy kategorii A2, mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii A, które umożliwia kierowanie motocyklem o dowolnej pojemności. Egzamin praktyczny składa się z zadań do wykonania na placu manewrowym oraz jazdy po mieście.

Na placu manewrowym należy odpowiednio wykonać przygotowanie się do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu, slalom wolny oraz szybki i ominięcie przeszkody. Dodatkowo trzeba także rozpędzić motocykl do prędkości ponad 50 km/h i zatrzymać go we wskazanym przez instruktora miejscu oraz wykonać hamowanie awaryjne. W przypadku jazdy motocyklem po mieście, do niedawna egzamin odbywał się na wyznaczonych trasach, jednakże po zmianach, wyznaczonych tras już nie ma i egzaminator sam decyduje, w którym kierunku jechać.

www.nanocluster.pl