Sprawdzenie stanu technicznego auta

Przed egzaminem na prawo jazdy, a nawet jeszcze przed pierwszą jazdą warto przyswoić sobie wiedzę, jak sprawdzić stan techniczny auta i zawartość płynów eksploatacyjnych. Dotyczy tego jedno z zadań na egzaminie praktycznym, więc warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami.

Przyszły kierowca powinien wiedzieć, w jaki sposób otwiera się pokrywę komory silnika. Najpierw dokonuje się odblokowania przy pomocy dźwigni, która znajduje się wewnątrz auta po lewej stronie, a następnie otwiera się, wciskając przycisk zamka znajdującego się pod maską.

Trzeba umieć sprawdzić poziomy: oleju w silniku, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego, płynu w spryskiwaczach. Prawidłowa zawartość jest wtedy, gdy płyn znajduje się pomiędzy minimum a maksimum.

Aby sprawdzić poziom oleju, należy wyjąć bagnet, wytrzeć jego końcówkę szmatką, włożyć z powrotem i ponownie wyjąć. Zbiornik umożliwiający dolewanie płynu hamulcowego znajduje się po prawej stronie. W celu skorzystania z usługi czyszczącej silnik  należy najpierw zapoznać się z ceną na stronie – wodorowanie silnika cena.

Jeśli płynu nie będzie, powinna palić się czerwona kontrolka – ta sama, która pali się przy zaciągniętym hamulcu ręcznym. Poziom płynu chłodzącego bardzo łatwo jest sprawdzić, ponieważ ciecz jest kolorowa i dobrze ją widać przez ścianki zbiorniczka.

Poziom płynu w spryskiwaczu można sprawdzić otwierając korek wlewu zbiorniczka lub sprawdzając przez ścianki.