Opodatkowanie firmy budowlanej

www.backstagepromotion.pl

Chcąc założyć swoją działalność, jaką jest firma budowlana, należy poświęcić dużo uwagi tematowi, jakim jest opodatkowanie. Rodzajów jest wiele, a za każdym stoją istotne wady i zalety:

  • Podatek VAT – najbardziej znana forma opodatkowania jest szczególnie promowana wśród przedsiębiorstw, których obrót roczny nie przekracza kwoty rzędu 150 tysięcy złotych. W przypadku przekroczenia tej sumy choćby o grosze, dochodzi do konieczności rejestracji płatnika. Zwolnienie od podatku VAT wydaje się rozwiązaniem bardzo korzystnym, choć należy pamiętać, żeby stale dokonywać kontroli i rejestracji bieżących finansów, ze względu na prawo skarbowe.

    Nie zawsze jednak forma ta jest opłacalna. Należy dokładnie przeanalizować przede wszystkim koszty działalności – odpowiednio wysokie pozwalają na zmniejszenie wysokości podatku VAT. Aby dokonać poprawnej analizy, warto zwrócić się do specjalistów. Podejmowanie pochopnych decyzji pod wpływem emocji nigdy nie jest dobre – a zwłaszcza jeśli chodzi o finanse. Po więcej informacji o doradztwie finansowym zapraszamy na http://ewaflor.pl/

  • Podatek liniowy to kolejny sposób opodatkowania firmy budowlanej.

    Głównie opiera się on na obliczaniu wartości podatku, w sposób proporcjonalny do jego podstaw. Podatek liniowy to także zabezpieczenie przed wzrostem ewentualnej kwoty opodatkowania. Szczególnie jest dedykowany przedsiębiorstwom, które przekroczyły obrót roczny w kwocie 100 tysięcy złotych. Oznacza to, że weszły w tzw.

    drugi próg podatkowy, czyli płacą więcej. Podatek liniowy jest więc formą stałą, która nie zmienia się niezależnie od wysokości obrotów. Jedynym mankamentem, jaki może przeszkadzać niektórym przedsiębiorcom to brak możliwości rozliczania się wraz z małżonkiem, ale również nie korzystanie z ulg podatkowych;

  • Ryczałt – ostatnia i najczęściej wybierana forma opodatkowania firm budowlanych. Polega ona na ustalaniu konkretnych kwot z góry, które się nie zmieniają, nawet kiedy poszczególne transakcje będą się od siebie znacznie różnić.

    Ryczałt wynosi dokładnie 5,5% . Podobnie jak podatek liniowy ma dwie, znaczne wady: brak ulg podatkowych i niemożliwość rozliczenia się z podatku wraz z małżonkiem.

Wszystkie trzy formy opodatkowania na pewno warto znać i dokładnie przeanalizować. Wybór odpowiedniej zależy w dużej mierze od wielkości prowadzonej działalności budowlanej.

Jeśli jest to nowe przedsiębiorstwo, nie mające dużej ilości zleceń i nie obracające dużymi kwotami w ciągu roku – zwolnienie z podatku VAT to chyba najlepsze rozwiązanie. Dobrą opcją w tym przypadku jest także rozeznanie, dziedziczenie firmy a vat. Nie mniej jednak warto wziąć pod uwagę pozostałe opcje. Stała wartość podatku też nie jest złym pomysłem. Nie trzeba wtedy zastanawiać się i analizować budżetu krok po kroku, aby uniknąć konsekwencji, związanych ze skarbówką.

https://ewaflor.pl/ kanały kablowe pcv