Jak wyjść z uzależnienia?

www.brukarstwo-bratbruk.pl

Różnego rodzaju uzależnienia, zarówno te mniej, jak i te bardziej popularne, są prawdziwą zmorą społeczeństwa. Naturalnie wciąż podejmuje się próby walki z wieloma nałogami, a osoby chore często postanawiają zerwać ze szkodliwą obsesją. Niestety, samo podjęcie przełomowej decyzji zwykle nie wystarcza, a wyjście z uzależnienia okazuje się dużo trudniejsze, niż mogłoby się początkowo wydawać. Nałogom zwykle ulegają osoby słabsze psychicznie, dlatego też tak wiele ich jest wśród młodzieży.

Jednostki te często czują się gorsze od innych, a przedmiot swojego uzależnienia traktują jako receptę na odbudowanie własnej wartości. Aby zerwać z niebezpiecznym nałogiem, muszą przede wszystkim uwierzyć w siebie i zrozumieć, że czynnik uzależniający nie jest im wcale niezbędny do normalnego funkcjonowania. Niektórych uzależnień, nawet przy bardzo silnej woli i ogromnych chęciach, nie sposób pokonać samemu. Jeśli ma się do czynienia z narkomanią lub alkoholizmem wskazana jest sięgnięcie po specjalistyczną pomoc – można skorzystać z grup wsparcia, które nauczą osobę uzależnioną żyć bez zażywania pożądanej substancji.

Przy wychodzeniu z nałogu najbardziej liczą się jednak chęci i samozaparcie chorego – bez nich nawet najlepsza terapia spełznie na niczym.

Psychiatria Poznań